ZİP ve RAR Arasındaki Fark Nedir ?

2020-03-24 22:33:15

ZİP ve RAR Arasındaki Fark Nedir ?


ZİP ve RAR Performans

RAR’ın sıkıştırma oranını ZIP formatından daha iyi sıkıştırılabilir. Ayrıca RAR, ZIP arşivlerine kıyasla daha küçük boyutlarda arşivlemesi RAR’ı ZIP’den daha iyi bir alternatif haline getirdi.

ZİP ve RAR popülerlik

Bir ZIP formatı kullanmanın ana avantajı popülaritesidir. ZIP dosya formatı uzun zaman önce geliştirilmiştir. Bu nedenle hala en çok kullanılan arşiv türü olup İnternet’te önemli sayıda arşiv dosyasını barındırmaktadır.

ZİP ve RAR için Yazılım

RAR arşivinin içeriğini açmak ve ayıklamak için WinRAR adlı üçüncü taraf bir yazılım programı gereklidir. ZIP, çeşitli ticari ve açık kaynak araçları ve kitaplıklar tarafından desteklenen yaygın olarak kullanılan bir biçimdir. ZIP, Microsoft Windows ve Mac OS X işletim sistemlerinde ayrıca programa ihtiyaç olamadan çalışır.

ZİP ve RAR’da Sıkıştırma Hızı

ZİP, dosyaları depolamak için daha az karmaşık bir yapılandırılmış biçim kullanır. Varsayılan olarak yeni sıkıştırma yöntemlerinden daha az verimli olan daha eski ve popüler DEFLATE sıkıştırma algoritmasını kullanır. RAR, DEFLATE sıkıştırma yönteminden önemli ölçüde daha iyi ve verimli bir sıkıştırma algoritması kullanır.

ZİP ve RAR’da güvenlik

RAR, şifreleme için  WinRAR arşivleyici adlı özel bir program kullanır. WinRAR, ile sıkıştırdığınız dosyaları şifreleyebilirsiniz.  RAR, AES-128 şifreleme yöntemini kullanır. Ancak, ZİP, Windows ve Macintosh işletim sistemlerinde varsayılan destek olmasından parola özelliğine sahip değildir. Güvenlik konusunda RAR fark edecek derecede öndedir.

Özet

Her ikisi de dosyalarınızın içeriğini etkilemeden boyutlarını azaltmak için dosyalarınızı verimli bir şekilde sıkıştıran sıkıştırma algoritmalarıdır. ZIP, kayıpsız veri sıkıştırması için kullanılan en yaygın kullanılan dosya formatıdır ve RAR’den daha uzun süredir, ve hala internette önemli sayıda arşiv dosyasını barındırmaktadır. Ancak, RAR, daha iyi sıkıştırma hızı, daha iyi şifreleme ve daha düşük veri kaybı oranına sahiptir. RAR, hız, güvenlik ve verimlilik söz konusu olduğunda mutlaka ZIP’den üstün gelmektedir.

Alıntı : Sonsuzteknoloji

Cevap Yazmak İçin Giriş Yapınız..