Telefon Bataryalarıyla İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

2020-03-24 21:55:56

Telefon Bataryalarıyla İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

1. Doğru Bilinen Yanlış: Farklı şarj aletleri telefonunuza zarar verir.

Farklı marka şarj aletleri telefonunuza zarar vermez. Eğer farklı markadaki şarj aleti doğru akım gücüne sahip değilse şarj süresiyle ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sahte şarj aletleri telefonunuza zarar verebilir.

2. Doğru Bilinen Yanlış: Telefon şarjda iken kullanılırsa batarya patlayabilir.

Bu da doğru olmayan bir şeydir. Bazı haber sitelerinde gördüğümüz ‘telefon şarj olurken patladı’ haberlerinin sorumlusu da telefondaki teknik arızalar veya sahte şarj aletleridir. Bu yüzden sahte şarj aleti kullanmak çok tehlikelidir.

3. Doğru Bilinen Yanlış: Telefonu gece boyu şarjda bırakmak bataryayı öldürür.

Akıllı telefonların bataryası tamamen dolduğunda elektrik akımı kesilir ve şarj sonlandırılır. Yani telefonu gece boyu şarjda bırakmak veya uzun süre şarjda bırakmak bataryayı öldürmez.

4. Doğru Bilinen Yanlış: Pil tamamen bitmeden telefonu şarja takmayın.

Yeni nesil akıllı telefonlarda Lityum İyon ya da Lityum İyon Polimer türünde piller kullanıldığı için bu da doğru değildir. Yine de, birçok üreticinin tavsiye ettiği gibi, ortalama 3 ayda bir pili tamamen bitirip şarj etmekte fayda var.

         5. Doğru Bilinen Yanlış: Tam şarj olmadan şarjdan çıkarmayın.

Eğer eski bir telefon kullanıyorsanız batarya ömrü için tam şarj olmadan çıkarmamanız gerekir. Ancak lityum pillerde şarjı yarıda kesmeniz herhangi bir soruna sebebiyet vermez.

Belirli aralıklarla (örneğin haftada bir kez) telefonunuzu yeniden başlatmanızda fayda var. Bu hem genel donanım hem de pil için faydalıdır.

Cevap Yazmak İçin Giriş Yapınız..