MBR Nedir? GPT Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir? İşletim Sistemleri
MBR Nedir? GPT Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

MBR Nedir? GPT Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?.Format atarken disk bölümlendirme kısmında karşınıza gelen ve bazen uyumsuzluk yaratan GPT ve MBR cinsinden olan disk türü nedir hep beraber görelim

GPT, GUID Partition Table UEFI’nin bir parçası olup MBR’ye göre daha esnek bölümleme ve disk kapasitesi imkanları sunar. IBM PC’lerden geriye kalan modası geçmiş IBM BIOS’lar bildiğiniz gibi MBR’yi kullanılır.

Birçok kişinin kafasında soru işaretinin olmasına sebep olan MBR nedir? GPT nedir? ve arasındaki farklar nelerdir bu yazımızda açıklıyoruz.

Genel olarak kullanıcıların çoğu disklerini bölümlendirerek kullanmaktadır. Fakat disklerin çoğu bu disk yapılandırmasını işletim sisteminin nasıl kullandığının farkında değildir.

MBR(Master Boot Record) Nedir?

MBR, disk bölümlerini yönetmek için kullanılır. Eski bir sistem olmasına karşı halen günümüzde en fazla kullanım oranına sahiptir. MBR disk bölümlerini işletim sisteminin çalıştırabilmesi ve taraması için kullanılan kodu barındırır.

MBR disklerde en fazla dört partition oluşturulabilir.Eğer daha fazla yaratmak istiyorsanız dördüncü bölümü genişletilebilir olarak ayarlamanız gerekir.Bunun sayesinde alt bölümler oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu bölümleri en fazla 2TB ile sınırlandırılmaktadır.

GPT(GUID Partition Table) Nedir?

GPT diskler MBR disklere göre bir adım daha öndedir. Gerek güncel işletim sistemlerinin UEFI desteği, gerek sınırsız bölüm oluşturabilmesi ve bir bölümü 2TB’dan daha fazla desteklemesidir.

Diagramdan baktığımızda GPT disklerde başta ve sonra iki adet GPT Header mevcuttur. MBR ve GPT arasında en büyük farklardan biriside aslında budur. Bu fark GPT disklerde ana header bozulduğu zaman yedek header sonda olduğundan hızlı bir kurtarmaya olanak sağlıyor. CRC32 ile sorunların tespitini hızlı bir şekilde sağlamaktadır.

Ekleyen : Özkan Arıcı
Eklenme Tarih : 2020-03-16 09:15:58
Görüntülenme : 138

Yorumlar (0)


Yeni Yorum Ekle


Yorum yazmak için giriş yapınız..